16-18 травня 2024 року на географічному факультеті відбулась перша Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «ГЕОГРАФІЯ, КАРТОГРАФІЯ, ГЕОГРАФІЧНА ОСВІТА: ІСТОРІЯ, МЕТОДОЛОГІЯ, ПРАКТИКА», присвячена 90-річчю з дня народження професора Ярослава ЖУПАНСЬКОГО. У конференції взяли участь представники Інституту географії НАН України; Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Львівського національного університету імені Івана Франка; Херсонського державного університету; Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара; Сучавського університету імені Штефана чел Маре, а також Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
В рамках роботи конференції всі учасники також мали можливість взяти участь у коворкінгу «Роль географічних досліджень у формуванні та розвитку громад та територій», до якого долучилися відомі фахівці-практики міста Чернівці та Чернівецької області, а також провідні науковці України. Традиційно, в останній день конференції проведена пізнавальна
екскурсія «Край, мій рідний край Черемоша й Прута...».
Дякуємо всім, хто долучився до конференції!
Сьогодні підтримка та розвиток географічної науки є надзвичайно важливими!
21-23 вересня 2023 р. на кафедрі фізичної географії, геоморфології та палеогеографії відбувся Всеукраїнський науковий семінар пам’яті професора Володимира Круля «Історична географія в Україні».
У змішаному форматі у науковому семінарі взяли участь науковці з Інституту географії НАН України, Львівського національного університету ім. І. Франка, Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, Харківського національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди, Уманського національного університету садівництва, Волинського національного університету ім. Л. Українки, Галицького коледжу ім. В. Чорновола.
На меморіальному засіданні колектив та гості поділились теплими спогадами про професора, колишнього завідувача кафедрою фізичної географії, геоморфології та палеогеографії, вчителя, друга та Людини з великої літери, яким і був Володимир Петрович.
В рамках семінару також відбулась також польова наукова екскурсія
«Від Черну до Хотина: ретроспективна географія Буковинського і Бесарабського Придністер’я».
Матеріали Всеукраїнського наукового семінару пам’яті професора Володимира Круля «Історична географія в Україні»
http://terra.chnu.edu.ua/istorychna-geografiya-v-ukrayini/
16 травня 2023 р. відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні виклики та трансформації туризму на шляху євроінтеграції», присвячена 20-річчю утворення кафедри географії та менеджменту туризму Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
До участі зголосилося понад 50 науковців, які заявили 34 теми доповідей, з 13-ти закладів вищої освіти:
* Щецинського університету (м. Польща);
* Київського національного університету ім. Т. Шевченка;
* Київського національного університету культури і мистецтв;
* Національного університету біоресурсів і природокористування;
* Львівського національного університету ім. І. Франка;
* Львівського національного університету природокористування;
* Львівського державного університету фізичної культури ім. І. Боберського;
* Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка;
* Національного університету Запорізька політехніка;
* Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника;
* Центральноукраїнського державного університету ім. В. Винниченка;
* Криворізького державного педагогічного університету;
* Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
Відкрив конференцію ректор Роман Петришин. З вітальним словом до учасників звернулися начальник відділу супроводу реформ та аудиту місцевих програм виконавчого апарату Чернівецької обласної ради Петро Брижак, декан географічного факультету Мирослав Заячук та завідувач кафедри географії та менеджменту туризму Олександр Король. В пленарному засіданні учасники конференції заслухали доповіді.
Впродовж 2022 року співробітники географічного факультету були співорганізаторами та учасниками Круглого столу “Туризм в умовах війни, переосмислення” (Чернівці, 11.11.2022 р.); членами оргкомітетів конференцій та семінарів, зокрема ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Міждисциплінарні інтеграційні процеси у системі географічної, туризмологічної та екологічної науки» (Тернопіль, 4-5 жовтня 2022 р.); ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи впровадження європейського досвіду диверсифікації сільського туризму в Україні на засадах креативності та збалансованості» (Запоріжжя, 13-14.10.2022 р.); Міжнародної науково-практичної конференції «Війна та туризм» (Київ, 11.11.2022 р.) та ін.
28-29 жовтня 2021 р. на кафедрі соціальної географії та рекреаційного природокористування (нині приєдн. до кафедри географії та менеджменту туризму) відбулась ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Рекреаційно-туристичне природокористування в Україні: сучасний стан і перспективи».
Для участі в конференції було заявлено і подано 21 доповіді від 35 науковців-співавторів та фахівців із Києва, Львова, Луцька, Івано-Франківська, Умані, Харкова, Чернівців.
У своїх виступах учасники конференції розглянули наступні науково-практичні проблеми:
1. Сучасні економічні, соціальні та рекреаційні студії України: їх значення для розвитку рекреаційно-туристичного природокористування;
2. Географія рекреаційно-туристичного природокористування України;
3. Світова рекреаційна географія та туристика: сучасні аспекти дослідження;
4. Туристичні маршрути у структурі рекреаційно-туристичного природокористування;
5. Ринок рекреаційно-туристичних послуг України;
6. Регіональна рекреаційна географія та туризмознавство: сучасний стан;
7. Проблеми, перспективи, прогнозні оцінки функціонування рекреаційно-туристичної галузі України;
8. Рекреаційно-туристична освіта та кадрове забезпечення рекреаційно-туристичної сфери.
Конференція об’єднала у рамках наукового форуму вчених різних наукових шкіл України, які займаються вищезгаданими проблемами.
Результати проведеної конференції підтвердили актуальність вибору головного напряму конференції. Участь дослідників та науковців підтверджує, що така співпраця є важливим інтелектуальним та інформаційним ресурсом для наукової спільноти України.
23-25 вересня 2021 р. на кафедрі фізичної географії, геоморфології та палеогеографії відбулась Міжнародна наукова конференція «Культурний ландшафт як географічний феномен» http://terra.chnu.edu.ua/kulturnyj-landshaft-yak-geografichnyj-fenomen-pidsumky/
До організаційного комітету надійшло 52 публікації, які були представлені на обговорення 23 вересня у змішаній формі. Безпосередню участь в конференції взяли представники Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту географії НАН України, Львівського національного університету імені Івана Франка, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини та Вроцлавського університету (Польща).
У програмі конференції відбулися три польові екскурсії: урбаністична (по м. Чернівці, 23 вересня), ландшафтна (Чернівці – Комарів – Дністрівка –Чернівці, 24 вересня) та палеогеографічна (Чернівці – Брідок – Дорошівці –Товтри – Зеленів – Чернівці, 25 вересня), під час яких учасники конференції ознайомились з ландшафтним різноманіттям нашого краю, та з досвідом його міждисциплінарного дослідження.
Матеріали Міжнародної наукової конференції «Культурний ландшафт як географічний феномен» http://terra.chnu.edu.ua/kulturnyj-landshaft-yak-geografichnyj-fenomen/
7-9 травня 2020 року на кафедрі географії України та регіоналістики відбулася он-лайн міжнародна науково-практична конференція «Географія, картографія, географічна освіта: історія, методологія, практика» присвячена 30-річчю відкриття кафедри географії України та регіоналістики і 80-річчю утворення Чернівецької області.
26-28 вересня 2018 року пройшла Друга Міжнародна наукова конференція «Рельєф і клімат». Організатори конференції: кафедра фізичної географії, геоморфології та палеогеографії Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, управління молоді та спорту Чернівецької обласної державної адміністрації, національний природний парк «Черемоський», Європейська асоціація студентів-географів (Чернівецький відділ). Конференція проходила на базі національного парку «Черемоський».
В роботі конференції взяли участь 110 науковців з Інституту географії, Інституту зоології НАНУ, Анадолуського, Краківського, Люблінського, Сучавського, Вінницького, Київського, Львівського, Луцького технічного, Житомирського, Сумського, Тернопільського, Уманського, Харківського, Дрогобицького педагогічного університету, Чернігівського колегіуму, Національного університету водного господарства та природокористування, Українського гідрометеорологічного інституту, НПП «Черемоський» з Польщі, Румунії, Молдови, Туреччини, України. На пленарних засіданнях презентовані результати міждисциплінарних палеогеографічних, кліматологічних, геоморфологічних, прикладних природничих досліджень. Основні напрямки роботи конференції:
- рельєф і клімат – динамічні компоненти ландшафту і чинники його генези
- палеорельєф і палеоклімат
- вплив рельєфу і клімату на природокористування
- дослідження молодих вчених у вивченні рельєфу і клімату.
Друга частина конференції, польова наукова екскурсія, проходила Буковинськими Карпатами та передгір'ям – цікавими та маловивченими природними об'єктами масиву Чорний Діл та навколишнього середньогір'я на теренах національного природного парку Черемоський. Наголошується на унікальних геологічних, палеогеографічних, геоморфологічних, кліматичних і ландшафтних рисах території.
Матеріали ІІ Міжнародної конференції «Рельєф і клімат» (26-28.09.2018)
11-13 жовтня 2016 р. на географічному факультеті відбулася Міжнародна наукова конференція «Від географії до географічного українознавства: еволюція освітньо-наукових ідей та пошуків (до 140-річчя започаткування географії у Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича)». У роботі конференцій взяли участь 200 учасників з України, Польщі, Болгарії, які представляли результати наукових напрацювань Інституту географії НАНУ, Вінницького, Київського, Львівського, Ніжинського, Східноєвропейського, Тернопільського, Уманського, Харківського, Херсонського, Чернівецького Чорноморського, Щецинського університетів, «Львівської політехніки» та ін.
Актуальні питання розвитку наукових ідей обговорювались за такими основними напрямками: сучасні тенденції розвитку географії України та географічного українознавства, розвитку природничо-географічних ідей, традиційних та новітніх напрямків розвитку української суспільної географії, внутрішнього та міжнародного туризму в Україні, гідрометеорологічних процесів та ресурсів, картографо-геодезичного забезпечення й ГІС-моделювання в геосистемологічних дослідженнях
Було заслухано 130 доповідей про результати суспільно-географічних, фізико-географічних і геоекологічних, краєзнавчих досліджень, які висвітлюють різноманіття України в контексті постановки проблем регіонального розвитку та пошуку шляхів їх вирішення.
Відбулася велика 2 денна екскурсія м. Чернівці – смт. Кельменці – с. Нагоряни – с. Непоротово - м. Новодністровськ – м. Чернівці та одноденна за маршрутом м. Чернівці –с. Банчени – с. Біла Криниця – с. Старий Вовчинець – смт. Глибока – с. Димка – с. Волока - м. Чернівці
За результатами конференції прийнято важливі рішення та рекомендації:
- Зважаючи на результати проведення конференції, поширити практику організації подібних заходів по всіх регіонах України із запрошенням відповідних фахівців з інших країн, найперше – країн-сусідів.
- Основними перспективними напрямами досліджень сучасної географічної науки вважати:
1) розроблення концепцій і програм створення природних каркасів екологічної безпеки території країн і регіонів, де географи повинні брати найактивнішу участь, враховуючи величезний нагромаджений досвід із вивчення складних природно-антропогенних систем і комплексів;
2) дослідження теоретичних, методичних та практичних питань планування територій, містобудівного освоєння територій, визначення інтегрального потенціалу територій та кадастрової оцінки територіальних ресурсів;
3) обґрунтування раціональної територіальної організації суспільства та його складових;
4) дослідження проблем використання туристсько-рекреаційних ресурсів України, питань організації туристичної, рекреаційної, екскурсійної діяльності та готельного господарства;
5) дослідження проблем екологічної безпеки, збалансованого регіонального розвитку, їхніх просторових аспектів;
6) моніторинг динаміки якості життя населення України у загальнонаціональному та регіональному форматах, просторовий аналіз її складових підсистем.
Путівник наукової екскурсії конференції
23-25 жовтня 2014 року кафедрою фізичної географії та раціонального природокористування Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича спільно з кафедрою землезнавства та геоморфології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кафедрою геоморфології та палеогеографії Львівського національного університету імені Івана Франка, Українським географічним товариством та Державною вищою школою ім. Папи Римського Івана Павла ІІ в м. Біла-Підляська проведений міжнародний симпозіум «РЕЛЬЄФ І КЛІМАТ».
Глобальні зміни клімату і чутливість рельєфу до них спонукають до міжнародної співпраці у дослідженнях та обміну досвідом з теоретичних питань і регіональних напрацювань. Саме цим цілям підпорядкована робота Міжнародного симпозіуму «Рельєф і клімат». У роботі симпозіуму брали участь 80 науковців, що представляли 29 провідних навчальних і наукових установ України, Польщі, Словаччини, Румунії, Великобританії і Бельгії. На симпозіумі представлені результати наукових досліджень Київського, Львівського, Чернівецького, Вінницького, Харківського, Одеського, Ніжинського, Уманського, Краківського, Сілезького та Університету в Яссах та Жешові, Польського державного науково-дослідного геологічного інституту, Словацького геологічного інституту та Кембриджського університету.
Обмін думками на пленарних засіданнях і в польових умовах вказує на багатоплановість підходів до проблематики взаємодії рельєфу і клімату. Це відображено в основних напрямках симпозіуму: динаміка екзоморфогенезу на тлі кліматичних змін; чинники і прояви орокліматогенезу; катастрофічні зміни рельєфу і кліматичні події. Матеріали за підсумками роботи симпозіуму представлені в збірнику.
9-11 жовтня 2014 року на кафедрі географії України та регіоналістики відбулася міжнародна науково-практична конференція «Географія, картографія, географічна освіта: історія, методологія, практика» присвячена 25-річчю відкриття кафедри географії України та регіоналістики і 80-річчю з дня народження професора Ярослава Жупанського