Перейти до основного вмісту

Завідувач картографо-геодезичною лабораторією –  Ранський Микола Петрович

Навчальна картографо-геодезична лабораторія є навчальним підрозділом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у складі географічного факультету, діяльність якої спрямована на забезпечення навчального процесу викладання з циклу дисциплін топографо-геодезичного, картографічного спрямування та предметів пов'язаних із вивченням геоінформаційних систем. Навчальна картографо-геодезична лабораторія є складовою частиною кафедри геодезії, картографії та управління територіями (ухвала Вченої ради географічного факультету протокол №3 від 16 вересня 2020 р., затверджено ректором ЧНУ 20 жовтня 2020р.). Положення про навчальну картографо-геодезичну лабораторію та паспорт.

Основною метою діяльності лабораторії є:

  • сприяння підвищенню якості підготовки фахівців спеціальностей: 193 «Геодезія та землеустрій», 014.07 «Середня освіта», 106 «Географія», 103 «Науки про Землю», 191 «Архітектура та містобудування», 192 «Будівництво та цивільна інженерія».
  • забезпечення функціонування та відповідності вимогам державних стандартів приладів і обладнання, які перебувають на балансі кафедри геодезії, картографії та управління територіями;
  • надання інформаційних, методичних матеріалів та консультаційної допомоги викладачам і студентам, а також картографічне забезпечення навчального процесу;
  • визначення нових можливостей експериментально-практичного зміцнення навчальних курсів, їх технічного забезпеченння, планування та проведення основних та додаткових лабораторних робіт із урахуванням наявних матеріально-технічних можливостей навчальної картографо-геодезичної лабораторії.

Навчально-наукова геофізична обсерваторія

Історія та напрямки діяльності навчально-наукової геофізичної обсерваторії ЧНУ

Метеорологічна станція в Чернівцях була створена при заснуванні Інституту Метеорології у Відні в 1865 році. Станція знаходилась за адресою: Ringplatz, 9 (тепер Центральна площа), керував станцією професор А. Wachlouki.

У 1892 році місцезнаходження станції змінюється, керував станцією директор ліцею доктор Байер (Baier).

У 1908 році, метеостанція підпорядковується створеному при Чернівецькому університеті Інституту космічної фізики. При цьому підрозділі у 1911 році була створена геофізична обсерваторія, що складалася з метеорологічної і сейсмічної станцій.

Метеорологічні спостереження проводились регулярно до травня 1916 року о 7, 13 та 21 год. і були припинені з причини першої світової війни.

У 1920 році спостереження відновлено. Станція укомплектовується необхідними приладами та обладнанням як метеорологічна станція І розряду. На терасі наукового факультету (теперішній ІІ корпус) було встановлено геліограф, за яким, починаючи з 1 січня 1923 р., почали проводитись регулярні спостереження. Метеорологічні спостереження здійснювались о 8, 14 і 20 год. персоналом Інституту космічної фізики під керівництвом професора Стеляну (Steleanu).

Регулярні метеорологічні спостереження проводились до 1939 року, і були припинені у зв’язку з початком другої світової війни.

Відновлено метеорологічні спостереження у січні 1945 року. Приміщення метеостанції університету знаходилось в ІІ корпусі університету (тоді фізичний факультет, тепер - юридичний). Метеомайданчик знаходився у дворі ІІІ корпусу (хімічний факультет). Спостереження проводились о 7, 13, 19 та 21 год. Станція працювала за програмою метеостанції ІІ розряду.

З січня 1957 р. спостереження стали виконуватись 1, 7, 13 та 19 год.

У вересні 1960 р. метеомайданчик перенесено на 500 м на північний захід на ріг вулиць Університетської та Коцюбинського. Приміщення для метеостанції станції обладнано на географічному факультеті (ІІ поверх, кафедра гідрології і кліматології).

У вересні 1961 р. майданчик перенесено у дендропарк університету у зв’язку з проектуванням та будівництвом на його місці скверу. Спостереження стали виконуватись о 7, 13 та 19 год. Результати спостережень за 1 год. ночі надавалися метеостанцією «Чернівці - Аеропорт».

З 1969 р. по 1982 р. метеостанція здійснює спостереження за програмою метеорологічного поста.

З 1982 по 1988 р. метеостанція працювала як навчальна. Дані спостережень використовувались студентами університету для підготовки курсових та дипломних робіт.

З 1988 по 1999 р. метеостанція не працювала.

В червні 1999 року на базі сейсмічної та метеорологічної станцій факультету було створено навчально-наукову геофізичну обсерваторію. Метеорологічні спостереження було відновлено.

З квітня 2000 р. метеостанція здійснює цілодобові спостереження (00, 06, 12 та 18 год. за Гринвічем). Станція зареєстрована як відомча ІІІ розряду.

З початку регулярних спостережень у 1865 р. і до 1915 р. включно результати спостережень регулярно публікувались у щорічниках Центральної установи з метеорології та геодинаміки, м. Відень.

З 1920 по 1939 рр. результати спостережень публікувалися в метеорологічних бюлетенях Центрального метеорологічного інституту Румунії, м. Бухарест.

Результати спостережень, починаючи з 1945 р., не публікувались в офіційних виданнях Гідрометеослужби.

Частина результатів спостережень на метеостанції Чернівці-Університет за період з 1945 по 1988 р., переданих ННГФО ЧНУ,

зберігається в фондах обсерваторії. Результати регулярних спостережень, відновлених в 2000 р., у повному обсязі зберігаються в архіві ННГФО. 

Станцію включено до складу Національної метеорологічної мережі України, віднесено до категорії спеціальних як навчально-наукову, М-ІІІ категорії.

Метеорологічна станція обладнана приладами, які є стандартними для метеорологічної мережі України.

Сейсмічну станцію ННГФО введено до складу Карпатської сейсмологічної мережі України під офіційною назвою сейсмічна станція «Чернівці». Сейсмічна станція ННГФО обладнана телесейсмічними приймачами та сучасною цифровою комунікаційною апаратурою (цифрова станція DAS-04). Станція виконує режимні сейсмічні спостереження. Метою сейсмологічних досліджень ННГФО є моніторинг сейсмічної активності місцевих тектонічних розломів, оцінка сейсмічної небезпечності території Чернівецької області.

ННГФО ЧНУ заключено угоди про інформаційну співпрацю з Чернівецьким обласним центром гідрометеорології, Державним Управлінням з екології та природних ресурсів у Чернівецької області, Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, згідно яких ННГФО регулярно надає інформацію зазаначеним установам.

Навчально-наукова геофізична обсерваторія є структурним підрозділом географічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Положення про навчально-наукову геофізичну обсерваторію

Співробітники обсерваторії

Веренич Світлана Василівна, провідний фахівець, метеоролог. Закінчила фізичний факультет Чернівецького державного університету, кафедра фізичної метрології у 1987 році.

Попович Володимир Васильович, старший лаборант, сейсмолог. Закінчив географічний факультет Чернівецького державного університету, кафедра економічної географії у 1999 році.

Сергєєва Тетяна Миколаївна, провідний фахівець, метеоролог. Закінчила біологічний факультет Чернівецького державного університету, кафедра біохімії у 1973 році.

Николаєв Андрій Миколайович, науковий консультант обсерваторії, кандидат географічних наук, доцент. Закінчив географічний факультет Чернівецького державного університету, кафедра гідрології та кліматології у 1977 році.

   Лабораторія управління водно-кліматичними ресурсами та розвитком громад є навчальним підрозділом Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у складі географічного факультету на базі кафедри географії України та регіоналістики.
    Мета діяльності лабораторії:
- дослідження стану водних та кліматичних ресурсів Чернівецької області та прилеглого регіону Українських Карпат і Поділля з метою обґрунтування оцінки їх якісного стану та вирішення питань, пов’язаних з плануванням та управлінням їх використання;
- збір та аналіз інформації, формування банку даних стосовно чинників та умов, що впливають на планування управління розвитком громад;
- аналіз банку інформації та розробка рекомендацій щодо сталого розвитку регіонів України;
- вивчення шляхів відновлення економічного потенціалу, в тому числі і водного, територіальних громад Чернівецької області та інших регіонах України.

Для забезпечення науково-дослідної роботи студента на кафедрі створена навчально-наукова лабораторія регіонального дослідження туристичної інфраструктури та рекреаційних ресурсів. Її матеріально-технічна база залучається до виконання лабораторних і практичних завдань у позаурочний час студента. Також вона використовується для написання курсових і дипломних робіт, для розробки інформаційно-туристичних IT-проєктів студентів:
https://bazeasytravel.netlify.app/
https://beamish-peony-f09fd5.netlify.app/
https://kolotour-if.netlify.app/
https://izmail-nowadays.netlify.app/
https://sage-basbousa-352798.netlify.app/holovna.html
https://notesoflepe.netlify.app/
https://scandfairy.netlify.app
https://monumental-cactus-0d4fd5.netlify.app
    Навчально-наукова лабораторія регіонального дослідження туристичної інфраструктури та рекреаційних ресурсів створена як матеріально-технічна база для інформаційно-технологічного супроводу освітнього процесу та
науково-дослідної роботи за спеціальністю 242 «Туризм і рекреація».
    Організація та керівництво роботою навчально-наукової лабораторії здійснюється завідувачем лабораторії та/або лаборантами кафедри географії та менеджменту туризму. Навчальна та науково-дослідна робота зі студентами здійснюється викладачами кафедри, які залучають для цього лабораторію. Наукові дослідження туристичної інфраструктури та рекреаційних ресурсів здійснюються науково-педагогічними працівниками за підтримки лаборантів кафедри.

     Окрім того, навчально-наукова лабораторія використовується для науково-дослідної роботи кафедри географії та менеджменту туризму, зокрема для підтримки IT-проєкту «Чернівці – туристичний путівник», який являє собою WEB-сайт під доменом www.trip.cv.ua.
     Положення про лабораторію - https://drive.google.com/file/d/1uVhizq2Fwk-9gAwZyFyaMIzKXPG42YiX/view

 Навчальна лабораторія ресторанного обслуговування та устаткування створена для організаційно технічного і методичного забезпечення проведення лабораторних, практичних і індивідуальних занять, консультацій, іспитів з обов’язкових дисциплін професійної підготовки «Технологія ресторанної справи та організація послуг харчування» (ОП «Міжнародний туризм»), «Організація ресторанної справи», «Технологія послуг харчування», «Барна справа, мистецтво баристи та сомельє», «Гастрономічний туризм» (ОП «Готельно-ресторанний сервіс та туроперейтинг» спеціальності 242 «Туризм і рекреація».
     Положення про лабораторію - https://drive.google.com/file/d/15wXOoVKAvHu5_-oIW0eWk2wEPez0Zc82/view

 

458__1459__2 903976323

Для набуття практичних знань і вмінь також використовується база студентських практик географічного факультету "Мигове". Вона знаходиться поруч із однойменним гірськолижним туристичним комплексом біля підніжжя мальовничих вершин Буковинських Карпат – Кичера та Стіжок (800 м над рівнем моря) дивитися на карті >>>

img_6247 img_6248

img_6249

img_6250 img_6251

img_6252

img_6253 img_6254 

img_6255

img_6256 img_6257

img_6258

img_6259 img_6260

img_6261

img_6262 img_6263

img_6264

img_6266 img_6265

img_6267

img_6268

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності