ЯРОСЛАВ ІВАНОВИЧ ЖУПАНСЬКИЙ - Почесний професор ЧНУ
Жупанський Ярослав Іванович (27.06.1934 – 15.03.2009) – народився в с. Перерів Коломийського району Івано-Франківської області. Українець. Закінчив географічний факультет Чернівецького університету в 1956 р., працював вчителем географії в середній школі (Нові Стрілища Дрогобицької області), начальником відділу промисловості Станіславського обласного статистичного управління. З 1959 р. працював в Чернівецькому університеті. Закінчив аспірантуру на кафедрі економічної географії, кандидат географічних наук (1964 р.), доцент (1967 р.), доктор географічних наук (1981 р.), професор (1983 р.). Обирався деканом географічного факультету (1967 – 1973 рр., 1982 – 1987 рр.), деканом заочного педагогічного факультету (1979-1982 рр.), в.о. проректора з наукової роботи (1982 р.). Завідувач кафедри економічної географії (1982 – 1983 рр.), кафедри фізичної географії і картографії (1983 – 1990 рр.), географії і картографії України (1990 – 2004 рр.).
Докторська дисертація «Дослідження виробничо-територіальних комплексів картографічним методом (проблеми, методика, застосування)» захищена в секторі географії АН України. Підготував 2 докторів географічних наук, 17 кандидатів наук у галузях економічної та соціальної географії, фізичної географії і ландшафтознавства, конструктивної географії і раціонального природокористування, географічної картографії, територіальних комплексів і систем. Основні наукові проблеми, що розробляв вчений – географія промисловості, географія виробничо-територіальних комплексів, використання трудових ресурсів, соціально-економічна картографія, історія географічної науки, методика викладання географії в середній та вищій школі, географічне краєзнавство. Автор понад 300 наукових праць.
Нагороди: Я. І. Жупанський – Відмінник освіти України, Почесний професор Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, ювілейна медаль „За доблесну працю”, медаль „Ветеран праці”, медаль ім. А.С. Макаренка „За заслуги в галузі освіти і педагогічної науки”, Почесна грамота Президії Верховної Ради України, Премія імені Омеляна Поповича, нагорода АН вищої школи України ім. Ярослава Мудрого. Академік АН вищої школи України, Української екологічної АН, дійсний член Наукового товариства ім. Т. Шевченка, Почесний член Українського географічного товариства, Заслужений працівник освіти України, Почесний громадянин села Перерів.
ЛЕОНІД ГРИГОРОВИЧ РУДЕНКО - Почесний доктор ЧНУ (2022 рік)
- АКАДЕМІК НАН УКРАЇНИ
- ПРОФЕСОР
- ДОКТОР ГЕОГРАФІЧНИХ НАУК
- Заслужений діяч науки і техніки України
- лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки та премії імені В.І. Вернадського Національної академії наук України.
- ПОЧЕСНИЙ ДИРЕКТОР ІНСТИТУТУ ГЕОГРАФІЇ НАН УКРАЇНИ
- ініціатор створення першого Національного атласу України (НАУ)
- відомий географічній громадськості України, Європи та світу своїми працями з теорії картографії, місця та ролі географії в сучасних соціально-економічних умовах України, з урахуванням тенденцій світової науки на межі двох тисячоліть в тому числі збалансованого розвитку.
Леонід Григорович Руденко – відомий український вчений в галузі географії та картографії, доктор географічний наук, професор, академік НАН України, почесний директор Інституту географії НАН України. Народився Леонід Григорович на Полтавщині, в с. Засулля Лубенського району. Мальовничість рідного краю, виплекана з дитинства любов до природи та людей напевно й визначили вибір фаху, і майбутньої багаторічної наукової діяльності.
Вищу освіту здобув у 1963 р. на географічному факультеті Київського університету імені Т.Г.Шевченка. Становлення Л.Г.Руденка як науковця відбувалося в академічній установі географічного профілю – Секторі, згодом Відділення (очолював його у 1989-1991 рр.) географії, а 1991 р. він став першим директором створеного на базі цих установ Інституту географії НАН України і близько 30 років керував цією провідною в Україні установою в галузі географічних досліджень.
Кандидатську дисертацію на тему "Складання карт населення та його обслуговування для цілей районного планування" захистив у 1970 р., докторську "Наукові основи створення карт для цілей територіального планування" – у 1984 р. У 1992 р. Л.Г.Руденка обрано членом- кореспондентом, у 2009 р. – академіком НАН України. Л.Г.Руденко відомий географічній громадськості України, Європи та світу своїми працями з теорії картографії, місця та ролі географії в сучасних соціально-економічних умовах України, з урахуванням тенденцій світової науки на межі двох тисячоліть.
Зокрема, він вперше в географічній науці разом зі своїми колегами започаткував дослідження проблем економічно, соціально та екологічно збалансованого розвитку України та її регіонів відповідно до положень Саміту у Ріо-де-Жанейро (1992 р.).
Особливу увагу вчений приділяє питанням взаємодії суспільства і природи, оцінки екологічного стану природного середовища та обґрунтуванню заходів щодо його поліпшення. У колі наукових інтересів науковця також конструктивно-географічні дослідження природокористування; за цикл праць з цих питань вперше в Україні авторському колективу географів (у тому числі й Л.Г. Руденку) було присуджено Державну премію в галузі науки і техніки у 1993 році.
Вагомим є напрацювання з питань регіонального розвитку, територіальної організації виробництва, трансформаційних процесів в економіці України, територіального планування з урахуванням європейського досвіду.
Можна виділити декілька пріоритетних напрямів наукової діяльності Л.Г. Руденка, але одним з найбільш вагомих, що червоною ниткою проходить через все наукове життя академіка, є картографія. Розвиток цього наукового напряму – професійна місія вченого. В його доробку – розвиток загальнонаукових засад географічної картографії, комплексного і системного тематичного картографування, наукове розроблення фундаментальних картографічних творів, що успішно здійснюється під його керівництвом у відділі картографії.
Л.Г.Руденко є ініціатором створення першого Національного атласу України (НАУ). Реалізацію цього проекту, згідно розробленої Концепції НАУ, здійснено через підготовку за його керівництвом першого електронного україно-англомовного Атласу України (2000), регіонального комплексного атласу Автономної Республіки Крим (2005 р., головним редактором). Поліграфічне і електронне видання НАУ здійснено у 2007 р. (науковий редактор, автор і співавтор 101 карти).
Національний атлас України – унікальне видання, в якому вперше на загальнодержавному рівні картографічно відображено історію становлення державності в Україні, особливості та закономірності формування та розвитку природного середовища, оцінено економічний стан і суспільні пріоритети на шляху досягнення збалансованого розвитку України, виявлено екологічні проблем та обґрунтовано шляхи розв’язання їх. Національний атлас України вже отримав широке визнання й високі оцінки наукової спільноти в Україні та у міжнародному науковому співтоваристві.
У доробку понад 750 публікацій, підготовлених особисто та у співавторстві, з них близько 40 монографій. Окрім праць, у тому числі карти, видано російською, німецькою, англійською мовами. Він є одним із засновників наукової школи "Географічна картографія".
Професор Л.Г.Руденко надає великого значення підготовці молодих науковців. Під його керівництвом захищено 7 докторських і 13 кандидатських дисертацій. Він спрямовує аспірантів на опрацювання актуальних питань динаміки соціально-економічних явищ, методики дослідження нових об’єктів, які входять до кола географічних наук, картографування соціальних та екологічних процесів тощо. Захищені під його керівництвом 7 докторських дисертацій вирізняються актуальністю поставлених завдань, глибиною їх дослідження, конструктивізмом.
Багатогранна діяльність Л.Г.Руденка високо оцінена урядовими нагородами та відзнаками. Він є лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслуженим діячем науки і техніки України, лауреатом премії імені В.І. Вернадського Національної академії наук України.